01 / Průkopnice ježdění

Aby nám to nekonečné čekání na jaro rychleji ubíhalo, řekla jsem si, že prozkoumám, kde to celé začalo. Startuji mini seriál o prvních ženách na motorkách.

01 / Průkopnice ježdění
Vloženo
Tags: seriál průkopnice

Adeline a Augusta Van Buren

Sestry Gussie and Addie, jak se jim říkalo, ujely jako první ženy na motocyklech 5 500 mil za 60 dní skrz celý kontinent. V roce 1916 jim bylo 22 a 24 let, Amerika se chystala vstoupit do války. Tyto slečny se aktivně podílely na tom, aby ženy mohly jezdit na motorkách stejně jako muží a mohly sloužit v armádě jako kurýři. Snažily se mimo jiné i o rovnoprávnost volit. Oblékly si na protest v té době zakázané kallhoty vojenského stylu, nasedly na své motocykly Indian Power Plus a vyrazily na dlouhou cestu. Po cestě narážely nejen na nepřízeň počasí a přírodní překážky, například Rocky Mountains, ale především na sociální bariéry. Cestu jim komplikovala místní policie skrz jejich oblečení. Za nošení kalhot byly dokonce i ve vazbě. Nakonec ale šťastně dorazily do Los Angels.

Jejich přání stát se vojenskými kurýry byla sice zamítnuta, ale sestry Van Buren svým počinem dokázaly světu, že ženy mohou dělat cokoliv, co mohou dělat muži. Jak řekla i sama Augusta: “Woman can if she will” (Žena může, pokud chce). S ohledem na dobu jaká byla, mají můj respekt. A možná i díky nim není dnes ježdění na motorce výhradně pánská záležitost.

A koukněte, jakou ujely trasu.