02 / Rebelka co vedla obchod s motorkami

Theresa Wallach byla vojenským kurýrem, mechanikem, závodnicí, inženýrkou, autorkou, instruktorkou, majitelkou obchodu a čím vším ještě?

02 / Rebelka co vedla obchod s motorkami
Vloženo
Tags: seriál průkopnice

Theresa Wallach 

Narodila se v roce 1909 v Londýně. Vyrůstala v blízkosti továrny, kde se vyráběly motocykly značek BSA, Triumph a Norton. Dětství trávila mezi lidmi, kteří motorkami žili. Ať už to byli dělníci, inženýři, testovací jezdci nebo závodníci. Na motorce tedy uměla jezdit dřív, než z ní vyrostla mladá slečna. Motorky ji fascinovaly, stejně jako cestování. Proto také nezapadala do tehdejší představy o ženách, které se měly dobře vdát a starat se o domácnost.

Její první motorka byla BSA blue star, kterou si koupila při studiu univerzity v Londýně, kde studovala strojírenství. Každý den na ní přijela tajně domů a schovala ve stodole. Domů přišla včas, všechno tedy vypadalo, že přichází z vlaku. Bohužel netrvalo dlouho a rodiče její tajemství odhalili. Hádky, slzy, nátlak až Theresa nakonec odešla z domu. Několikrát se snažila dostat se do motocyklových klubů, ale jako žena bohužel neuspěla. To ji však motivovalo ještě víc. Začala se účastnit místních motocyklových závodů. A podařilo se jí vyhrát několik cen. 

Splnění snu

V roce 1934-1935 podnikla se svou kamarádkou Florence Blenkiron dobrodružnou výpravu z Londýna napříč Afrikou. Jely skrz Saharu bez cest, jakékoliv zálohy a dokonce i bez kompasu. Cesta skončila úspěšně, dorazily do Kapského města. A Theresa o této cestě napsala i knihu.

Během druhé světové války sloužila v britské armádě. Nejdříve jako mechanik a později jako kurýr. Byla první ženou, která jako kurýr jezdila na motocyklu. Nakonec se v roce 1952 odstěhovala do Chicaga, kde se živila na tu dobu nezvykle, jako mechanik. Později zde otevřela obchod specializovaný na britské stroje. Po Americe podnikla také několik dlouhých výprav.

Existuje pár mimořádných žen v historii motocyklového světa, ale jen hrstka, které byly zapojeny do tak širokého spektra aktivit a po tak dlouhou dobu, jako tato motocyklová rebelka.

Začetla jsem se do ukázky z její knihy Rugged Road a obdivuji její odvahu a odhodlání.